Technologia HPP (High Pressure Processing)

Technologia HPP, ciśnieniowanie, paskalizacja (ang. high pressure processing) – nowoczesna metoda utrwalania żywności za pomocą wysokiego ciśnienia, dzięki czemu dochodzi do redukcji liczby drobnoustrojów. Rozwiązanie na skalę przemysłową stosowane jest w wielu krajach, także w Polsce. Jego głównymi zaletami są m.in. wydłużenie terminu przydatności, zachowanie wartości odżywczych, świeżości i właściwości smakowych, eliminacja patogenów, a także zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów. Stosowana jako naturalna alternatywa dla konwencjonalnych sposobów konserwacji żywności na skalę przemysłową, np. obróbki termicznej (pasteryzacji) lub dodawania konserwantów, wpływających na niektóre właściwości bioaktywne i cechy sensoryczne produktów.

Nasza firma jako pierwsza na polskim rynku zastosowała technologię HPP (High Pressure Processing) do utrwalania soków tłoczonych na zimno. Soki utrwalane w tej technologii mają wydłużony termin przydatności do spożycia, zachowując jednocześnie większość wartości odżywczych warzyw i owoców oraz zwiększają bezpieczeństwo produktu. To doskonała odpowiedź na współczesne trendy konsumenckie, jak również ułatwienie dla logistyki w handlu. Tłoczone na zimno soki Victoria Cymes, utrwalane w technologii HPP, dostępne są na rynku od II połowy 2018 roku.

Zmieniające się trendy żywieniowe i rozwijające się potrzeby konsumentów stawiają przed producentami coraz to nowe wyzwania. Klienci są bardziej świadomi znaczenia jakie ma odpowiednia dieta dla jakości życia. Poszukują wyrobów naturalnych, świeżych i przywiązują dużą wagę do dobrego składu. Jednocześnie szybkie tempo życia sprzyja popularności produktów, które pozwalają na oszczędność czasu i są wygodne w użyciu.

Technologia HPP (z ang. High Pressure Processing) wprowadzona pioniersko na polski rynek przez naszą firmę pozwala produkować soki, które spełniają oczekiwania współczesnych konsumentów. To soki tłoczone na zimno, które pomimo zastosowania utrwalania, zachowują większość właściwości użytych warzyw i owoców, a jednocześnie są trwalsze i bezpieczniejsze.

Cały proces produkcji nowych soków Victoria Cymes tłoczonych na zimno, utrwalanych metodą HPP, od przechowywania surowców po rozlew, utrwalanie wysokim ciśnieniem, magazynowanie i dystrybucję zachodzi w kontrolowanej temperaturze chłodniczej 1oC - 6oC.

Proces produkcji wygląda następująco:

  1. Warzywa i owoce tłoczymy na prasie uzyskując sok a następnie go butelkujemy. (HPP nie jest procesem wytwarzania samego soku, ale etapem jego utrwalania).
  2. Gotowy, szczelnie zapakowany produkt umieszczamy w komorze, która zostaje napełniona wodą do momentu wytworzenia się pożądanego ciśnienia. Ciśnienie hydrostatyczne zwiększane jest do bardzo wysokiego poziomu - 6000 atmosfer (chcąc zobrazować wszystkim jak wysokie jest to ciśnienie - dla przykładu - gdyby przywiązać butelki z sokiem do skały i zatopić je w najgłębszej części oceanu, wówczas wytworzy się tylko 1/5 ciśnienia uzyskanego w maszynie HPP).
  3. Tak wysokie ciśnienie utrzymuje się w komorze przez 2 minuty.
  4. Wysokie ciśnienie działa niszcząco w głównej mierze na niepożądane mikroorganizmy, zachowując wiele cennych właściwości użytych warzyw i owoców takie jak witaminy, barwę, smak i zapach. Ciśnieniowanie przedłuża trwałość soku – przechowywany w warunkach chłodniczych jest zdatny do spożycia nawet do 2 miesięcy.

Tłoczone na zimno soki Victoria Cymes, utrwalane w technologii HPP dostępne są w sześciu smakach: #SUCKES (jabłko, ananas, truskawka i limonka), #SZCZĘŚCIE (jabłko, mango, marchew), #PASJA (jabłko, ogórek, seler naciowy, nać pietruszki), #RADOŚĆ (jabłko, gruszka, wiśnia), #ORZEŹWIENIE (jabłko, gruszka, szpinak i mięta), #HARMONIA (jabłko, gruszka, borówka).